رییس اجراییه: عملکردهای یک‌جانبه و خودسرانه ثبات سیاسی را برهم می‌زند

Image Here
30 - جدی - 1398

جلسه شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز(دوشنبه، 30 جدی) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در سخنان مقدماتی‌اش گفت که حکومت وحدت ملی بر مبنای یک توافق‌نامۀ سیاسی به میان آمده است و این توافق‌نامه تا روز اعلام نتایج نهایی و قانونی انتخابات ریاست جمهوری مشروعیت دارد.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که «تلاش ما همواره این بوده است که ثبات سیاسی در کشور حفظ شود، اما عملکردهای یک‌جانبه و خودسرانه، ثبات موجود را برهم می‌زند و به صلاح مردم کشور نیست.»

رییس اجراییه افزود که تأمین صلح در کشور آرزوی همۀ مردم افغانستان است و ریاست اجراییه از آن حمایت می‌کند، اما تلاش‌ها در این زمینه منحصر به یک فرد یا یک وزارت نیست، مردم حق دارند که در گفت‌وگوهای صلح سهم بگیرند.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور افزود که اظهارت مبنی بر اینکه تمامی فعالیت‌ها در محور یک شخص یا یک وزارت صورت گیرد، ناسنجیده بوده و پذیرفتنی نیست. یک وزارت نمی‌تواند مذاکرات صلح را پیش ببرد. تیم‌ مذاکره‌کننده باید جامع باشد و از همۀ مردم نمایندگی کند.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با قدردانی از رهبری وزارت‌خانه‌های کشور، تأکید کرد که اوضاع سیاسی و اقدامات خودسرانه نباید در تصمیم‌گیری‌های آنان و روند خدمت به مردم تاثیر داشته باشد.

رییس اجراییه همچنین رویداد جنایی روز گذشته در مربوطات حوزه هفتم امنیتی کابل را جنایت آشکار و نابخشودنی خواند و از ارگان‌های امنیتی خواست که عاملان آنرا هرچه زودتر شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.

در ادامه، مسوولان امنیتی دربارۀ اوضاع امنیتی کشور گزارش دادند. وزارت دفاع ملی گفت که در نتیجۀ عملیات‌های نیروهای امنیتی در نقاط مختلف کشور 144 تن از مخالفان مسلح دولت کشته شده‌اند.

بربنیاد گزارش، تهدیدات در شماری از ولایات بالاست و عملیات نیروهای امنیتی در فصل زمستان نیز ادامه خواهد یافت.

وزیر امور داخله دربارۀ جرایم جنایی در کابل گزارش داد و گفت که تدابیری روی دست است که در نتیجۀ آن جرایم جنایی در پایتخت کاهش خواهد یافت.

مسعود اندرابی دربارۀ حادثۀ دلخراش قتل اعضای یک خانواده در کابل گفت که در نتیجۀ تحقیقات نخستین به سرنخ قضیه رسیده‌ایم. او اطمینان داد که عاملان رویداد شناسایی و پنجۀ قانون سپرده خواهند شد.

در ادامه، استاد محمد محقق معاون ریاست اجراییه از اوضاع امنیتی در شمال کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که باید رهبری نیروهای امنیتی توجه بیشتری به ولایات بلخ، سرپل و سمنگان داشته باشند.

وزیر داخله با ابراز این‌که در حال حاضر عملیاتی در ولایت بلخ جریان دارد، گفت که عملیات‌ها تا تصفیۀ کامل بلخ از وجود تروریستان ادامه می‌یابد.

طبق دستور کار مجلس، وزیر داخله دربارۀ پلان امنیتی دربارۀ پروژه امنیتی خواف- هرات به جلسه گزارش داد. بربنیاد گزارش، بررسی‌های هیأت موظف به پایان رسیده و برنامه‌ریزی لازم به منظور تأمین امنیت ساحۀ مورد نظر اتخاذ شده است.

سپس، وزارت انرژی و آب دربارۀ مشکل آب آشامیدنی شهرک فیروزی گزارش داد.

همچنان، ادارۀ ارگان‌های محلی در مورد گسترش برنامۀ میثاق شهروندی در شهرها گزارش داد. بربنیاد گزارش، در حال حاضر اجرای پروژه میثاق شهروندی در 10 شهر در نظر گرفته شده که بودجۀ آن از طرف اتحادیه اروپا پرداخته می‌شود.

ادارۀ ملی ستندرد دربارۀ چگونگی کنترل کیفیت مواد نفتی و گاز مایع در بنادر کشور به جلسه گزارش ارایه کرد.

این اداره چالش‌ها در راستای کنترل کیفیت مواد نفتی را برشمرد و گفت که از میان برداشتن چالش‌ها نیازمند همکاری‌های وزارت‌ها و نهادهای دیگر است. اعضای جلسه شورای وزیران پیشنهادها و دیدگاه‌های‌شان را در زمینۀ حل مشکلات و بهبود کیفیت مواد نفتی ارایه کردند. رییس اجراییه به وزارت امور خارجه هدایت داد که در راستای رفع چالش‌ها اقدام کنند.

وزارت صنعت و تجارت دربارۀ افزایش بهای گاز مایع در کشور معلومات داد. بارندگی‌ها و اعتراض شماری از شرکت‌ها در غرب کشور از عوامل افزایش بهای گاز می‌باشد. وزارت صنعت و تجارت گفت که برنامه‌هایی را روی دست گرفته‌اند که در نتیجۀ آن قیمت گاز کاهش خواهد یافت.

طبق دستور کار مجلس، ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، دربارۀ وضعیت آلوده‌گی هوا در کابل گزارش ارایه کرد.

این اداره از تصویب پلان پنج سالۀ محیط زیست خبر داد و گفت: 50 مورد که موجب آلوده‌گی هوا می‌شود، شناسایی شده و اقدامات لازم روی دست گرفته شده است.

ادارۀ حفاظت از محیط زیست گفت که در همکاری با نهادهای امنیتی عوامل آلوده‌گی هوا در کابل را زیر نظر دارند و در روزهای اخیر وضعیت بهبود یافته است.

طبق آجندا، وزارت اقتصاد درباره پروژه‌های انکشافی سال 1398 گزارش ارایه کرد. طبق گزارش، در سال جاری 672 پروژه انکشافی روی دست گرفته شده که از این میان، 68 پروژه تکمیل گردیده و 464 در حال اجرا می‌باشد.

در ادامه، رییس اجراییه به وزارت اطلاعات و فرهنگ، شهرسازی و اراضی و کمیتۀ فرهنگ و هنر شورای وزیران هدایت داد که روی تدارک زمین به آژانس باختر کار کنند.