رییس اجراییه: افغانستان باید در آیندۀ نزدیک به خودکفایی اقتصادی دست یابد

Image Here
20 - عقرب - 1398

نشست شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه 20 عقرب) به رهبری دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در قصر سپیدار برگزار شد.

معین وزارت امور داخله در این نشست از انجام حملات سنگین بر مواضع گروه‌های مخالف مسلح دولت خبر داده و گفت که این گروه‌ها توانایی مقابله با نیروهای امنیتی کشور را از دست داده‌اند و نیروهای امنیتی در حال پیشروی بر مناطق تحت تصرف طالبان هستند.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه، بخاطر پیشرفت‌های امنیتی در روزهای آخر از تلاش‌های نیروهای امنیتی قدردانی نموده و افزود که نیروهای امنیتی کشور با روحیه بلند در برابر دشمنان مردم می‌جنگند و مردم قربانی و ایثار آنان را هرگز نادیده نمی‌گیرند.

در ادامه معین وزارت صنعت و تجارت گزارش مقایسوی بیلانس تجارت کشور را ارائه کرد که به اساس آن صادرات افغانستان در ربع دوم سال مالی 1398 در مقایسه به ربع دوم سال مالی سال گذشته حدود 5.5 درصد افزایش داشته است. به اساس این گزارش واردات کشور نیز در ربع دوم امسال نسبت به سال گذشته هشت درصد کاهش را نشان میدهد.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در این نشست گفت که کالاها و اقلام تجارتی افغانستان ظرفیت کافی رقابت با کالا و اقلام تجارتی کشورهای خارجی را داراست و نیاز است در این زمینه، ظرفیت‌سازی بیشتر صورت گیرد و افغانستان در آینده نزدیک به خودکفایی اقتصادی دست یابد.

وزیر بازسازی و انکشاف دهات در این برنامه از اجراآت برنامه انکشاف اقتصاد روستایی به هدف بلند بردن توانایی‌های اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی گزارش داد. این برنامه تاکنون در 38 ولسوالی کشور امکان‌سنجی شده است.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان با قدردانی از تلاش‌ها در زمینۀ انکشاف اقتصاد زنان روستایی گفت که بنیاد توسعه و پیشرفت کشوربه سهم زنان در برنامه‌های انکشافی و توسعه‌ای بستگی دارد و اداره‌های مربوط باید تلاش‌ها را در زمینۀ سهیم‌سازی زنان در انکشاف و رشد اقتصادی کشور سرعت بخشند.

در همین حال، وزیر مهاجرین و عودت‌ کنندگان گفت که تلاش‌های این اداره با نهادهای ملی و بین المللی همکار در زمینۀ رسیدگی به نیازمندی‌های اولیۀ مهاجرین و بیجا شدگان در فصل سرما سرعت یافته است.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به وزارت مهاجرین و خودت کنندگان هدایت داد تا قبل از رسیدن فصل زمستان بیجا شدگان و عودت کنندگان زیر چتر برنامه‌های اولیه کمکی قرار گیرند.

در ادامه، رییس کمیسیون عالی انرژی اتمی، مشکلات عمده و طرح‌های پیشنهادی این اداره را در میان گذاشت. وی افزود که این کمیسیون در سال مالی 1398 مجموعاً 48 برنامه عمده را پلان نموده بود که از این میان 35 برنامه تکمیل شده، سه برنامه در حال اجراست و هفت برنامه دیگر به دلیل مشکلات اداری و مالی آغاز نشده است.

دوکتور عبدالله عبدالله با قدردانی از تلاش‌های کمیسیون عالی انرژی اتمی، نقش این اداره را در مطالعه زیست‌محیطی حیاتی دانست و به رییس دارالانشای شورای وزیران هدایت داد تا در زمینۀ رسیدگی به مشکلات این اداره هماهنگی لازم نماید.

سپس رییس ادارۀ ملی استندرد (انسا) برنامه‌های این اداره را به معرفی گرفت که به منظور حمایت از تولیدات داخلی و تقویت صادرات، ایجاد زمینه سالم اقتصادی و اقتصاد مقاوم در کشور، حفاظت و بهبود محیط زیست و تسهیل تجارت و تطبیق تعهدات بین المللی کشور (سازمان تجارت بین الملل WTO/TBT) تهیه و تدوین شده است.

سرپرست وزارت انرژی و آب از پیشرفت کار پروژۀ احداث دستگاه بند برق آبی با ظرفیت 2.1 میگاوات در ولسوالی مانوگی ولایت کنر گزارش ارائه کرد. وی گفت که تجهیزات مورد نیاز این بند آماده شده است، اما کار آن به دلایل تهدیدات امنیتی تاکنون تکمیل نشده است.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور از تلاش‌های ادارۀ ملی استندرد نیز قدردانی نموده و گفت که برنامه‌ها باید جنبۀ عملی داشته باشد و به اولویت‌ها توجه اساسی صورت گیرد. رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تأمین امنیت بند برق ولسوالی مانوگی ولایت کنر نیز به اداره‌های امنیتی دستور رسیدگی فوری داد.