متن بیانیه جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای

Image Here
10 - عقرب - 1398

تاشکند-جمهوری ازبیکستان

۱۰ تا ۱۱ عقرب ۱۳۹۸

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

جلالتمآب عبدالله عارف‌اوف نخست‌وزیر جمهوری ازبیکستان؛

جلالتمآبان رؤسای حکومت‌ها؛

جلالتمآب ولادیمیر نوروف دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای؛

خانم‌ها و آقایان!

خرسندم که با هیأت همراهم در هژدهمین نشست سران حکومت‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر زیبای تاشکند حضور دارم.

از کشور برادر و دوست جمهوری ازبیکستان به‌خاطر پذیرایی گرم و میزبانی از هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و سازماندهی عالی این دور نشست سران حکومت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای که در آن قضایای مهم سازمان و منطقه را به بحث می‌گیریم، تشکر و سپاس‌گزاری می‌کنم.

جلالتمآبان!

همکاری‌های منطقه‌یی از عناصر کلیدی سیاست خارجی، امنیتی و اقتصادی افغانستان به شمار می‌رود. ما به این باوریم که با استفاده از همکاری‌های منطقه‌یی و همگرایی نه تنها می‌توانیم به تشخیص و استفاده‌ی به موقع از فرصت‌ها برای توسعه و پیشرفت در این منطقه‌ی وسیع و ثروت‌مند دست یابیم، بل‌که می‌توانیم بر موانع ساختاری غالب شویم و با چالش‌های مشترک در همکاری و تعاون با یکدیگر مقابله کنیم.

همکاری‌های موفقانۀ منطقه‌یی نه تنها برای توسعۀ اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورهای ما مهم اند؛ بل‌که باعث تولید سرمایه، تحکیم ثبات و برقراری صلح دایمی می‌گردند.

از این منظر، ما به سازمان همکاری‌های شانگهای به عنوان یکی از نهادهای مهم منطقه‌یی برای طرح و تطبیق دیدگاه‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های منطقه‌یی چون تجارت، توسعه‌ی زیرساختارها، مبارزه با موادمخدر و تروریزم نگاه می‌کنیم.

جلالتمآبان!

انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ در افغانستان برگزار گردید. مردم افغانستان به رغم چالش‌ها و تهدیدهای طالبان و داعش به خاطر حمایت از مردم‌سالاری و دستاوردهای سالیان اخیر پای صندوق‌های رأی رفتند. برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار از خواست‌های اساسی مردم افغانستان است و کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی روی نهایی سازی نتایج کار می‌کنند. حکومت مشروع و برخاسته از رأی پاک مردم گامی است در راه ثبات و دست‌یافتن به صلح در افغانستان.

افغانستان در خط اول مبارزه با تهدید تروریزم فرامرزی و بین‌المللی قرار دارد. نیروهای دفاعی افغانستان با مجموعه‌یی از گروه‌های دهشت‌افگن با پیوندهای منطقه‌یی و بین‌المللی که تهدید مشترک به همه‌ی کشورهای جهان به ویژه کشورهای منطقه است، در حال جنگ می‌باشند. ما جنگ با تروریزم را به همکاری کشورهای منطقه و دیگر دوستان بین‌المللی‌ با قربانی‌های فراوان و هزینه‌های هنگفت مالی و جانی، به پیش می‌بریم.

در حالی‌که ما به روندِ صلحِ از طریق گفتگو و مذاکره متعهد هستیم، به این باوریم که منطقه‌ی ما به اتخاذ یک استراتیژی موثر مقابله با دهشت‌افگنی به عنوان یک نیاز فوری برای برخورد با تهدیدهای رُوبَه‌ افزایش دهشت‌افگنی نیاز مبرم دارد. از این جهت، تداوم و گسترش همکاری‌های مشترک کشورهای منطقه و جهان در مبارزه با پدیده‌ی شوم تروریزم و مقابله با تهدیدهای مشترک برخاسته از آن، نیاز مشترک همه ما است.

بر این اساس، ما پیشنهاد می‌کنیم تا سازمان همکاری‌های شانگهای اقدامات لازم را برای اتخاذ استراتیژی سازمان برای مقابله با تروریزم و جلوگیری و مهار این پدیده‌ی شوم در منطقه با تعاون و همکاری مشترک و بنیادی روی دست گیرد.

تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح و راه حل سیاسی برای پایان جنگ و خشونت‌ در افغانستان ادامه دارد. مردم افغانستان از تلاش‌هایی‌که به صلح عادلانه، دایمی و با اعتبار منتهی گردد، حمایت می‌کنند. برای دست‌یافتن به صلح باید همه طرف‌ها به خواست و اراده مردم پای‌بند باشند. ما برای تقویت اجماع داخلی در راستای دست‌یافتن به صلح تلاش می‌کنیم و امیدواریم با تمام طرف‌های منطقه‌یی و بین‌المللی که از جهت‌یابی صلح در مسیر درست حمایت می‌کنند، به صورت مشترک کار نماییم.

جا دارد اینجا از تلاش‌های ایالات متحده امریکا، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه، جمهوری ازیبکستان، جمهوری خلق چین و سایر کشورها برای دست‌یافتن به صلح پایدار تشکر و قدردانی نمایم.

جلالتمآبان!

افغانستان نه تنها قلب آسیا است، بل‌که نقطۀ اتصال اعضای سازمان همکاری‌های شگانهای نیز می‌باشد‌ و با اکثر اعضای سازمان مرز مشترک دارد؛ اما تا هنوز عضویت کامل این سازمان را به دست نیاورده است.

بعد از این‌که افغانستان در خواست خود را برای عضویت کامل در این سازمان در سال ۲۰۱۵ تقدیم کرد، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌يی برای کسب عضویت کامل به دست آمده و با ادامۀ فعالیت گروه تماس سازمان با افغانستان در نشست سران در گواندوی چین در سال ۲۰۱۸ گام مهمی برداشته شد.

بعد از از سرگیری فعالیت‌های گروه تماس، سه دور نشست موفقانه در سطح معاونان وزارت امور خارجه برگزار گردید و در آن قضایای مختلف به شمول همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، امنیتی، مقابله با دهشت‌افگنی و وضعیت روند صلح و آشتی به بحث گرفته شد.

در اوایل امسال گام مهم دیگری را برای توسعه‌ی همکاری با سازمان همکاری‌های شانگهای با امضای نقشۀ راه برای تطبیق پروتوکول گروه تماس سازمان با افغانستان در عرصه‌ی اقتصاد، امنیت، فرهنگ،‌ ورزش و رفت و آمدهای مردمی برداشتیم.

تقویت و رشد همکار‌ی‌ها در بخش تجارت و فعالیت‌های اقتصادی میان اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای و افغانستان، به شمول تطبیق برنامه‌های کلان زیرساختی، ایجاد فضای مناسب برای توسعه‌ی تجارت‌ میان کشورهای عضو از طریق هوا، زمین و قطار می‌تواند به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه‌ی سازمان همکار‌های شانگهای کمک نماید.

خانم‌ها و آقایان

به علاوه دیگر سازمان‌های منطقه‌یی، افغانستان از روند قلب آسیا برای همکاری‌های منطقه‌یی نیز استفاده می‌کند. این روند با تمرکز روی شش نقطه‌ی بنیادی می‌خواهد به قضایای مهم منطقه‌یی چون زیرساخت‌ها، تجارت، سرمایه‌گذاری، آموزش و فرهنگ، مدیریت حوادث، مبارزه با مواد مخدر و مقابله با دهشت‌افگنی بپردازد. خرسندیم که تمام اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای به صورت فعال در روند قلب آسیا اشتراک می‌کنند.

در ۲۲ جولای ۲۰۱۹ در همکاری با دفتر مبارزه با موادمخدر و جرایم سازمان ملل، همایش منطقه‌یی را در باره‌ی مبارزه با دهشت‌افگنی و مواد مخدر برگزار کردیم. می‌خواهم از کشور قزاقستان برای میزبانی این نشست مهم تشکر و قدردانی کنم. این همایش با توسعۀ همکاری میان کشورهای منطقه و یافتن پیوند میان تروریزم و مواد مخدر موفقانه به کار خود پایان داد.

جلالتمآبان!

در پایان اجازه بدهید یکبار دیگر تکرار کنم که رفاه منطقه‌ی سازمان همکاری‌های شانگهای به صلح و ثبات در افغانستان پیوند دارد. بنابراین لازم است تا به صورت مشترک و سازنده برای حل چالش‌های مشترک منطقه، در حالی‌که ما برای یافتن راه حل عادلانه و با عزت پایان جنگ تلاش می‌کنیم، کار نماییم.

تشکر از توجه‌تان.