گزارش جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان

Image Here
06 - عقرب - 1398

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، امروز (دوشنبه، 6 عقرب) تحت ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنان مقدماتی‌اش بر تأمین شفافیت انتخابات تأکید کرد و گفت که انتخابات شفاف سبب نجات مردم‌سالاری، پروسۀ دموکراسی و تأمین ثبات در کشور می شود. دوکتور عبدالله عبدالله، از کمیسیون انتخابات خواست که با حفظ استقلالش، به شفافیت انتخابات توجه داشته باشد.

رییس اجراییه از صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه پیشین و خانم نرگس نهان سرپرست پیشین وزارت معادن به خاطر خدمات‌شان قدردانی کرد و گفت که متأسفانه فضای کاری در سطح حکومت مناسب نیست.

دوکتور عبدالله عبدالله با تأکید بر اصل اعتبار انتخابات برای تشکیل حکومت آینده گفت که از فرصت‌های دست‌یابی به صلح فراگیر و همه‌شمول باید استفاده صورت گیرد.

رییس اجراییه هژدهمین سالروز شهادت حاجی عبدالقدیر از چهره‌های نامدار جهادی را تسلیت گفت و او را چهرۀ اثرگذار در دورۀ جهاد خواند.

رییس اجراییه به کشته‌شدن ابوبکر البغدادی واکنش نشان داد و گفت که داعش یک گروه جنایت کار است که در سوریه و عراق ده‌ها هزار انسان بی‌گناه را به قتل رسانیده و عامل جنگ‌های فرقه‌یی و گروهی بوده است.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که داعش در افغانستان نیز به قتل عام مردم بی‌گناه پرداخته است. به گفتۀ وی، رویداد تروریستی هسکۀ مینۀ ولایت ننگرهار نیز کار گروه داعش بود که در نتیجۀ آن ده‌ها نمازگزار بی‌گناه به شهادت رسیدند.

رییس اجراییه گفت که امیدواریم با کشته‌شدن ابوبکر البغدادی، این گروه جنایت کار از اهدافش که کشتار مردم بی‌گناه است، باز ماند.

سپس، مسوولان امنیتی دربارۀ اوضاع کشور گزارش ارایه کردند. آنها گفتند که در نتیجۀ عملیات نیروهای افغان و حمایت قاطع، طالبان توان مانور را از دست داده‌اند.

وزارت دفاع ملی گفت که در یک هفتۀ گذشته 861 نفر دشمن کشته، 231 تن زخمی و 135 فرد دیگر دستگیر گردیده‌اند.

وزیر امور داخله از اصلاحات در پولیس یاد کرد و گفت که در حملات مشترک ضربۀ قوی به رهبری طالبان وارد شده است. رهبری طالبان توان سوق و ادارۀ نیروهای‌شان از دست داده‌اند.

وزیر داخله باردیگر بر جمع‌آوری موترهای شیشه‌ سیاه و فاقد اسناد تأکید کرد و گفت که برخی شبکه‌های جرمی به وسیلۀ این موترها از ولایات به کابل می‌آیند.

در ادامه، معاون اول ریاست اجراییه پیرامون فعالیت‌ها و چالش‌های کمیتۀ توانمندسازی زنان گزارش داد. جلسه پس از بررسی چالش‌ها، بر معرفی گروپ‌های کاری توانمند و با صلاحیت از سوی نهادها به کمیته تأکید کرد و گفت که نمایندگان نهادها، گزارش کمیته را با رهبری اداره‌های شریک سازند.

همچنان، انجنیر محمد خان، پیرامون مشکل حضور و فعالیت شرکت آستراس در بنادر کشور و تداخل وظیفوی در استیشن‌های خط آهن گزارش ارایه کرد. اعضای شورای وزیران فیصله کردند که هیأتی به ریاست وزارت عدلیه و با حضور نمایندگان وزارت‌های اقتصاد، تجارت، مالیه و ترانسپورت دوام کار شرکت آستراس را بررسی کنند.

وزارت تجارت وصنعت، دربارۀ تانکرهای متوقف‌شدۀ گاز مایع در بنادر تورغندی و آقینه معلومات داد. رییس اجراییه هدایت داد که این مشکل به‌گونۀ جدی تعقیب و حل گردد. به‌شکلی‌که از واردشدن مواد سوخت بی‌کیفیت جلوگیری صورت گیرد.

وزارت بازسازی و انکشاف دهات، دربارۀ اجراآت و دست‌آوردهای برنامۀ ملی راه‌سازی روستایی از سال 1381 تا 1398 گزارش داد.

در ادامه، وزارت شهرسازی و اراضی، از پیداکردن زمین برای اعمار کشتارگاه‌ها و نخاس‌های معیاری در چهار زون شهر کابل خبر داد و گفت که این زمین‌ها در ولسوالی سروبی، موسهی، شکردره و پغمان تثبیت شده است.

وزارت امور زنان دربارۀ کارکردهای کمیتۀ منع آزار و اذیت زنان در اداره‌ها معلومات ارایه کرد. جلسه از تمام مسوولان دولتی خواست که کمیتۀ منع آزار و اذیت زنان را جدی بگیرند و یکی از اعضای رهبری وزارت‌ها مسوولیت کمیته را بر عهده داشته باشند.

طبق دستورکار مجلس، ادارۀ اترا دربارۀ مشکلات خدمات مخابراتی به جلس گزارش داد. اعضای جلسه از پایین بودن کیفیت خدمات انترنتی و بالابودن قیمت آن شکایت کرده و خواستار توجه در این زمینه شدند.

ادارۀ اترا اطمینان داد که اصلاحاتی را روی دست دارند که در نتیجۀ آن خدمات معیاری و با کیفیت خواهد شد و همچنان از هزینۀ انترنت کاسته خواهد شد.