نخست‌وزیر ازبیکستان در دیدار با رییس اجراییه: ازبیکستان ۴۵ میلیون دالر در انتقال لین برق به افغانستان تخفیف می‌دهد

Image Here
10 - سرطان - 1398

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت همراه شان مروز (دوشنبه، 10 سرطان) با جلالتمآب عبدالله عارف‌اف نخست وزیر جمهوری ازبیکستان و هیأت همراه شان در شهر مزار شریف دیدار کردند.

رییس اجراییه ضمن خوش آمدید به صدراعظم جمهوری ازبیکستان و هیأت همراه شان گفت که افغانستان خانه دوم شما است و مردم افغانستان به ویژه مردم مزار شریف از حضور شما در این کشور و برگزاری نمایشگاه تولیدات ازبیکستان در شهر مزار شریف خرسند هستند.

رییس اجزاییه افزود که حکومت و مردم افغانستان از توجهی که شما، جلالتمآب رییس جمهور ازبیکستان و مردم شما به بخش تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان دارید، سپاس‌گزار هستیم و افتخار داریم که نمایشگاه شما در شهر مزار شریف گشایش میابد.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که شما در عرصه‌‌های مختلف، از جمله در صنعت دستآوردهای خوبی دارید که تأثیر مثبتی در سطح اقتصاد منطقه دارد. رییس اجراییه همچنان افزود که بنیاد تعاملات اقتصادی میان افغانستان و ازبیکستان به خوبی گذاشته شده است. موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی میان دو کشور به امضای رسیده است و حالا وقت آن است تا در تطبیق آنها همکاری نزدیک داشته باشیم و گام‌های عملی برداریم.

رییس اجراییه تأکید کرد که سطح تجارت میان دو کشور خوب است؛ اما ظرفیت‌های بازرگانی بیشتری وجود دارد تا سطح تعاملات اقتصادی افزایش یابد. امید است با فرصت که برای سرمایه‌گذاران هر دو کشور فراهم می‌شود، همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دو طرف افزایش یابد. حضور شما و برگزاری نمایشگاه تولیدات ازبیکستان سبب بالا رفتن سطح تعاملات اقتصادی دو کشور می‌شود.

دوکتور عبدالله عبدالله بیان داشت که افزون بر وزیران، روسای اتاق‌های چندگانه تجارت و سرمایه‌گذاران در اینجا نیز حضور دارند. خواست سرمایه‌گذاران این است که زمینه‌های سرمایه‌گذاری و برگزاری نمایشگاه‌های فراوردهای افغانستان در ازبیکستان نیز فراهم شود.

رییس اجراییه تصریح کرد که هرچند میزان واردات افغانستان بالا است، اما تلاش حکومت افغانستان این است تا توازن میان صادرات و واردات دو کشور برابر شود. ما متعهد به ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران ازبیکستانی هستیم و انتظار داریم برای سرمایه‌گذاران افغانستانی در ازبیکستان نیز زمینه مساعد گردد.

دوکتور عبدالله عبدالله در ادامه گفت که متأسفانه صبح امروز در شهر کابل یک حمله تروریستی صورت گرفت که تلفات جانی نیز در پی دارد. قرار معلومات طالبان مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند. این در حالی است که همه شهروندان کشور خواستار تأمین صلح هستند.

رییس اجراییه با محکوم کردن حمله امروز گفت که کشتن مردم بی‌گناه، ادامه جنگ و تحمیل خشونت بالای مردم افغانستان کار را به جای نمی‌رساند. تنها از راه گفتگو میان افغانستانی‌ها و به حمایت کشورهای دوست می‌شود به آیندۀ صلح‌آمیز امیدوار بود. رییس اجراییه از حمایت کشور ازبیکستان از گفتگوهای صلح نیز قدردانی نمود.

سپس عبدالله عارف‌اف نخست‌وزیر جمهوری ازبیکستان ضمن خرسندی از پذیرایی گرم حکومت و مردم افغانستان گفت با تأسف خبر شدیم حملۀ تروریستی در کابل صورت گرفته است. ما و مردم ازبیکستان در کنار شما هستیم و برای افغانستان صلح‌آمیز تلاش خواهیم کرد.

نخست‌وزیر ازبیکستان بیان داشت که روابط تجارتی و اقتصادی میان افغانستان و ازبیکستان خوب است. ما خواهان گسترش روابط میان دو کشور هستیم. اقدام ما برای برگزاری نمایشگاه و جلب توجه سرمایه‌گذاران افغانستان به ازبیکستان به همین هدف استوار است.

عبدالله عارف‌اف تأکید کرد که کشورش آماده است در بخش‌های مختلف از جمله در بخش زراعت، تجارت، برق، خط آهن، گاز و سرمایه‌گذاری با افغانستان همکاری نزدیک داشته باشد و در عین حال خواهان تسهیل روابط تجارتی میان دو کشور هستیم.

نخست وزیر ازبیکستان گفت که انتقال برق از سرخان ازبیکستان تا پلخمری که نزدیک به 200 کیلومتر را در بر می‌گیرد، 110 میلیون دالر هزینه بر می‌دارد و ازبیکستان 45 میلیون دالر آن را به افغانستان تخفیف می‌دهد.

در پایان رییس اجراییه افغانستان بار دیگر حضور نخست وزیر ازبیکستان و هیأت همراه شان را به افغانستان خیر مقدم گفته تأکید کرد که آنچه به حکومت افغانستان تعلق می‌گیرد به خوبی انجام خواهد شد و گسترش روابط تجارتی به سود هر دو کشور است.