خلاصه‌یی متن سخنرانی در نشست افتتاحیه سی‌امین اجلاس نهاد کران مونتانا تحت عنوان: آیا دست یافتن به صلح، توسعه و ثبات یک رویا است؟

Image Here
06 - سرطان - 1398

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

با تشکر و قدردانی از نهاد کران مونتانا به خاطر دعوت برای اشتراک و سخنرانی در سی‌امین اجلاس سالانه!
افتخار دارم که سالیانی است عضو این نهاد هستم و به دیدگاه‌های مختلف سیاست‌مداران و شخصیت‌ها در نشست‌ها و برنامه‌های این نهاد برای بهبود وضع بشریت دسترسی دارم.
ما اینجا گرده‌‌آمده‌ایم تا از یکدیگر بشنویم و در عین حال نقش موثر خویش را برای آوردن تغییر مثبت در وضعیت و سرنوشت بشریت ایفا نماییم.
جهان امروز جهان دیروز نیست. وضعیت به صورت بنیادی تغییر کرده، جنگ سرد پایان یافته و ما شاهد تحولات سریع در بخش ارتباطات و تکنالوژی هستیم. در جهانی زندگی می‌کنیم که با مشکلات متعددی روبرو است و متاسفانه بی‌نظمی بر آن غالب است تا نظم. از جمع مشکلات عمده می‌توان از فقر، تروریزم، افراط گرایی، خشونت، مهاجرت، تغییر اقلیم، جنگ سایبری و ... نام برد.
این‌ها یک‌طرف داستان اند،‌از سوی دیگر نمونه‌های خوب و امیداوارکننده‌یی نیز در سطح بین‌المللی داریم که ما را به آینده‌ی بهتر امیدوار می‌سازند. در این راستا می توان از کارهای خیریه بل‌گیتس، از تلاش‌های گریتا تانبرگ دختر سویدنی که برای بهبود وضع اقلیم تلاش می‌کند، تلاش‌ها و فعالیت‌های ملالی یوسف‌زی برای تعلیم و تربیه اطفال و نمونه‌های دیگر نام برد.
ما می‌توانیم، نه تنها در سطح سیاست‌مداران بل‌که در سطح افراد و شهروندان عادی، نقش موثری در تغییر وضعیت و بهبود وضع بشری ایفا نماییم.
در رابطه به افغانستان: چهل سال است که مردم ما از جنگ و بی‌ثباتی رنج می‌برند. در ماه‌های آینده مردم افغانستان به طرف انتخابات ریاست جمهوری می‌ روند. امیدواریم یک انتخابات شفاف،‌عادلانه و با اعتبار داشته باشیم. مردم ما از روند دموکراتیک در کشور حمایت و پشتیبانی می‌کنند و با این روحیه با تروریزم و نیروهای عقب‌گرا در جنگ اند.
تلاش‌ها برای برقراری صلح به کمک کشورهای دوست در افغانستان ادامه دارد. امیدواریم این تلاش‌ها نتیجه بدهند و ما شاهد برقراری صلح و ثبات در افغانستان باشیم.
از کمک‌های کشورهای دوست و جامعه بین‌المللی برای افغانستان تشکر می کنیم و امیدواریم همکاری میان جامعه بین المللی و کشور ما همچنان ادامه یابد.
می‌خواهم تأکید نمایم که دست یافتن به صلح، ثبات و توسعه که شعار اصلی این نشست است، نیازمند درک و احترام متقابل میان کشورها می باشد. در جهان امروزی بردباری و رسیدن به اجماع یک فضیلت و ضرورت است.

قابل یادآوریست که در نشست افتتاحیه سی‌امین اجلاس کران مونتانا، رئیس جمهور ارمنستان، صدراعظم تووالو، صدراعظم جمهوری دموکراتیک کانگو، معاون صدراعظم و وزیر امورخارجه کاسوفو، رئیس پارلمان سازمان همکاری‌های منطقه غرب افریقا (اکواس) و تعداد دیگری از شخصیت‌ها سخنرانی کردند و دیدگاه‌های خویش را در مورد قضایای مختلف مطرح ساختند.