سخنرانى در مراسم افتتاح رسمى مسجد جامع چامليجا

Image Here
14 - ثور - 1398

جلالتمآب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، رووسای جمهور، نخست وزیران، رووسای مجالس ملی، نمایندگان کشورهای اشتراک کننده، خانم‌ها و آقایان.

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته،

اعمار مسجد جامع تحسین‌برانگیز چاملیجا تعهد ترکیه را به ارزش‌های اسلامی نشان می‌دهد. تکمیل شدن اعمار مسجد را به جلالتمآب رجب طيب اردوغان، حکومت، مردم ترکیه و ساکنان شهر زیبا و تاریخی استانبول تبریک مى گوئيم. مسجد جامع چامليجا یکی از نمونه‌هایی معماری منحصر به فرد سبک معمارى سنان در عصر حاضر است. 
اعمار و افتتاح این مسجد بیانگر این واقعیت است که سبک معماری سنان با مرگ وی پایان نیافته و این سنت هنوز در تركيه ادامه دارد. 
موقعیت ترکیه به عنوان پل ارتباطى میان تمدن‌ها و آسیا و اروپا با رهبری جلالتمأب اردوغان و حضور مردم با عزت و با افتخار ترکیه جایگاه ویژه‌یی به کشور شما بخشیده است. بنای این مسجد بزرگ با این سبک معماری زیبا و درخورتحسین ایمان و تعهد شما را به ارزش‌های دینی و اسلامی به نمایش می‌گذارد.

به عنوان یکی از شهروندان و رئيس اجراييه افغانستان از همکاری جلالتمأب رجب طيب اردوغان، کشور دوست و بردار ترکیه در عرصه‌های مختلف تشکر و قدردانی می‌کنم. 
امیدواریم به برکت ماه مبارک رمضان صلح و ثبات در کشور ما و سراسر جهان برقرارگردد و مردم ما در صلح و صفا و امنیت زندگی نمایند.

در برنامه رسمی افتتاح مسجد جامع چامليجا که به میزبانی جلالتمآب رجب طیب اردوغان و مقامات عالی رتبه جمهوری ترکیه برگزار گردیده بود، تعدادی از روسای جمهور، نخست وزیران و نمایندگان عالی رتبه‌ی کشورهای اسلامی اشتراک داشتند.