رییس اجراییه در مصاحبه ویژه با طلوع نیوز: حضور گسترده مردم در انتخابات یک حرکت استثنایی و ستودنی است

Image Here
28 - میزان - 1397

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، شام‌گاه (شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷) در مصاحبهٔ ویژه با طلوع نیوز گفت: حضور گستردهٔ مردم افغانستان پاسخ رد به تروریزم و توطئه‌های دشمن بوده است.

رییس اجراییه کشور افزود: علاقه و اراده مردم افغانستان در انتخابات یک حرکت کاملأ استثنایی است. باید همهٔ ما قدر مردم‌مان را بدانیم که در شریط دشوار اینگونه برای رأی‌دادن بیرون شدند.

دوکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد: مردم افغانستان بارها ثابت کرده‌اند که در برابر آزمو‌ن‌های سخت تصمیم درست می‌گیرند و به خاطر منافع ملی و آیندهٔ‌شان می‌ایستند.

رییس اجراییه کشور گفت: مردم افغانستان با عزت و وقار در صحنه حاضر شدند تا به تروریزم، خشونت و تقلب نی بگویند.

دوکتور عبدالله عبدالله ضمن عرض تسلیت به شهدای دموکراسی و انتخابات گفت: پلان دشمن به مراتب بزرگتر از این بود تا مصیبت کلان را بالای مردم ما تحمیل کند؛ اما توطئه‌های آن‌ها خنثی شد.

رییس اجراییه کشور در باره چالش‌های روز انتخابات گفت که با توجه به شرایط حاکم در کشور برخی از مشکلات قابل پیش‌گیری بود.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود: بنا به تجربه تلخ گذشته، وقتی مشکل پیش می‌آید، مردم افغانستان فکر می‌کنند که این کار سازمان‌یافته است. این نکته مردم را مایوس می‌‌سازد.

رییس اجراییه کشور گفت: نگرانم که باردیگر اعتماد مردم نسبت به این پروسه صدمه نبیند. باید همه باهم انتخابات را موفق سازیم و از اشتباهات این دور در آینده جلوگیری کنیم. البته این به معنی نادیده گرفتن مشکلات نیست.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود: کمیسیون تا حد ممکن تلاش کند که قناعت مردم را به دست بیاورد. تکرار این نارسایی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری قابل قبول نیست.

رییس اجراییه کشور در پاسخ سوال آقای نجفی‌زاده که آیا نامزد انتخابات ریاست جمهوری است یا خیر گفت: با مجموعه‌ای که سال‌ها بودیم و مردم افغانستان از آن‌ها حمایت کرده اند، در انتخابات نقش اساسی خواهیم داشت. در مورد کاندیداتوری خودم در زمانش و بعد از مشوره تصمیم خواهم گرفت.

دوکتور عبدالله عبدالله همچنان افزود: قصد ندارم به حیث شخص دوم وارد کدام تکت انتخاباتی دیگر شوم. این به معنی کلان‌کاری نیست.

رییس اجراییه کشور در باره احتمال به تعویق افتیدن انتخابات ریاست جمهوری به خاطر صلح گفت که تبصره‌های صورت گرفته در این زمینه بی‌اساس است و انتخابات ریاست جمهوری در وقت معین آن برگزار می‌گردد.

دوکتور عبدالله عبدالله افزود که طالبان در هفده سال گذشته هیچ وقت وارد گفتگوی اساسی و جدی با مردم و حکومت افغانستان نشدند. اگر آن‌ها به پروسه مردم‌سالاری و حاکمیت مردم از طریق انتخابات باور می‌داشتند در پی برهم زدن انتخابات پارلمانی نمی‌بودند.

رییس اجراییه کشور گفت که اراده و خواست‌ مردم افغانستان برای برقراری صلح یک مسأله است و نرفتن به طرف طالبانی شدن یک مسأله‌ی دیگر. مردم افغانستان آشکارا و بارها طالبانی شدن را رد کرده‌اند.

دوکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر از صحبت‌های خود تاکید کرد که تا هنوز فشار لازم بالای پاکستان برای انصراف از حمایت از طالبان اعمال نگردیده است.

رییس اجراییه در صحبت‌های خود از قوای مسلح افغانستان برای تأمین امنیت انتخابات نیز قدردانی نمود.