رییس اجراییه کشور در هنگام افتتاح شفاخانهٔ صدبستر ولایت پنجشیر: نباید در فهم جنگِ افغانستان مغالطه شود

Image Here
18 - عقرب - 1396

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز پنجشنبه (۱۸ عقرب)، کار پروژه ساختمان شفاخانهٔ صد بستر ولایت پنجشیر را افتتاح کرد. 
رییس اجراییه کشور که در ویژه برنامهٔ افتتاح این پروژه در ولایت پنجشیر سخن می‌زد، گفت: داشتن یک شفاخانهٔ مجهز و دارای تجهیزات کافی یکی از آرزوهاي باشنده‌گان این ولایت بود که در معرض تحقق یافتن است. 
در نخست، داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور گفت: پروژهٔ ساختمان شفاخانه صدبستر ولایت پنجشیر در دو منزل، یک مسجد و با تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز به هزینه ۳ میلیون دالر ساخته مي شود. 
سپس، دوکتور عبدالله عبدالله گفت: وزارت صحت‌عامه وظیفه دارد که از جریان کار این پروژه نظارت دقیق نماید؛ زیرا این یک کار ماندگار و خدمت دوام‌دار برای همهٔ مردم است. 
رییس اجراییه کشور به وزیر صحت‌عامه هدایت داد که کارهای اداری این پروژه را تسریع بخشد تا قبل از زمان تعیین شده، تکمیل شود. دوکتور عبدالله عبدالله از مسوولان شرکت قراردادکننده نیز خواست که این پروژه را با احساس مسوولیت و صداقت تمام تطبیق کنند. 
دوکتور عبدالله عبدالله در بخش دیگر از سخنانش به اوضاع جاری در کشور اشاره کرد و گفت: جنگ افغانستان جنگ قومی نیست؛ بلکه جنگ میان جهل، ظلمت، تاریکی و نور، روشنایی و علم است. 
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که نباید در فهم دو صفِ حق و باطل مغالطه کرد، به دلیل اینکه جنگ در افغانستان تحمیل شده و از سوی دشمنان کشور تمویل می‌گردد.
دوکتور عبدالله عبدالله گفت: اگر این جنگ را قومی بدانیم پس آن سربازی که از فاریاب و بلخ در مشرقی دفاع می‌کند، آن دفاع برای چیست؟ در حالی‌که آن سرباز به ‌خاطر دفاع از قوم، قبیله و گروه خاص به آنجا نرفته است.
رییس اجراییه کشور اظهار داشت: باید به این سوال پاسخ داد، کسی‌که در سنگرِ دفاع قرار دارد فرزند کیست و در کجا است و امنیت کی را تامین می‌کند. 
رییس اجراییه کشور گفت: مردم افغانستان قضاوت خود را درباره اوضاع و مسایل جاری در کشور دارند؛ چراکه مردم افغانستان مردم سی‌سال پیش نه، حتا مردم دوسال پیش نیستند. 
دوکتور عبدالله عبدالله هشدار داد که اگر بزرگان مملکت وضعیت را درست درک نکنند، مشکلات افغانستان پیچیده‌تر خواهد شد. رییس اجراییه کشور گفت که در چنین شرایط حساس هر پیام ناسنجیده و نادرست از سوی بزرگان اذهان عامه و منافع ملی را صدمه می‌زند.