رییس اجراییه کشور در کنفرانس شریک‌سازی بیانیهٔ سیاسی زنان: صلح و توسعه بدون مشارکت فعال زنان ممکن نیست

Image Here
17 - عقرب - 1396

دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، در ویژه برنامهٔ کنفرانس شریک‌سازیِ بیانیهٔ سیاسی زنان در مورد صلح، امنیت و مشارکت سیاسی گفت: حضور زنان در شورای عالی صلح باید معنادار شود.

دوکتور عبدالله عبدالله که امروز چهارشنبه (۱۷ عقرب)، در این کنفرانس در قصر مرمرین سخن می‌زد، تصریح کرد: لازم است که زنان در تمام تصامیم، پالیسی‌‌ها، مذاکرات و گفتگوهای صلح دخالت مستقیم داشته باشند.

دراین برنامه، زنان بیانیهٔ سیاسی‌شان را در مورد صلح، امنیت و مشارکت سیاسی برای تقویت جایگاه زنان در کابینه، نهادهای امنیتی و شورای عالی صلح با رییس اجراییه کشور در میان گذاشتند.

مسوولان نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال که این کنفرانس را برگزار کرده بود، در این بیانیه نظریات، توقعات، نگرانی‌ها و پیشنهادات زنان را در زمینهٔ صلح، امنیت و تقویت مشارکت سیاسی‌ آنان ارایه کردند.

سپس، رییس اجراییه کشور گفت: زنانی که در شورای عالی صلح تعیین شدند، افراد شایسته و صاحب فکر و اندیشه‌اند. در این ارتباط شورای عالی صلح مسوولیت دارد شرایط را طوری مساعد سازد تا هیچگونه تبعیض و فرق در برابر زنان صورت نگیرد.

رییس اجراییه کشور کم‌وکاستی‌ها را در شورای عالی صلح تائید کرده و گفت: باید اصلاحات لازم صورت گیرد؛ اما حضور ۲۱ درصدی زنان در این شورا یک گام مثبت است.

دوکتور عبدالله عبدالله تاکید کرد: زنان در شورای عالی صلح باید با همکاری و کار مشترک موضع روشن و موقعیت‌شان را ثابت کنند.

رییس اجراییه کشور گفت: در چهار دههٔ اخیر بیشترین رنج را زنان افغانستان متحمل شدند و مسیر دشوار را تا آنجا پیمودند. این دستاورد برآیندی حسن نیت رهبری حکومت نبوده بلکه نتیجهٔ مبارزه، شایستگی و ظرفیت خودشان می‌باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله از سهم زنان در حکومتداری، صلح، امنیت، آوردن تغییر مثبت و مبارزه برای تحقق اهداف‌ و حقوق‌شان قدردانی کرد و گفت: همه مسوولیت داریم برای تغییر وضعیت تلاش نماییم.

رییس اجراییه کشور در باره مشکلات زنان در نهادهای امنیتی گفت که آزار و اذیت جنسی و تبعیض جنسیتی در درون نهادهای امنیتی به هیچ‌صورت برای حکومت قابل پذیرش نیست و باید تغییرات لازم آورده شود.

دوکتور عبدالله عبدالله اطمینان داد که سهولت‌ها در نهادهای امنیتی برای زنان افزایش می‌یابد. رییس اجراییه کشور با تاکید بر ضرورت تقویت مشارکت سیاسی و فعال زنان گفت: زنان شایسته، با ظرفیت و توانمند به حیث معاونین وزارت‌ها مقرر گردیدند.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت: حکومت از زنانی‌ که دارای تخصص، توانایی مدیریت و ظرفیت لازم‌ هستند، حمایت می‌کند، چون تنها حضور فزیکی آنان مطرح بحث نیست.

در اخیر رییس اجراییه کشور از بیانیهٔ سیاسی زنان در مورد صلح، امنیت و مشارکت سیاسی استقبال کرد و بر تعهد مجدد حکومت از مشارکت سیاسی و فعال زنان تاکید نمود.