رییس اجراییه کشور در ولایت پنجشیر: با تمام توان به آسیب دیده‌گان سیلاب پشغور کمک می‌کنیم

Image Here
28 - سرطان - 1397

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور امروز (پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۳۹۷) در رأس یک هییت دولتی به منطقهٔ پُشغور ولسوالی حصه اول ولایت پنجشیر رفته و از مناطق سیلاب زده بازدید به عمل آورد و در میان اهالی به سخنرانی پرداخت.

در این نشست در قدم نخست والی ولایت پنجشیر گزارش مفصلی از وضعیت ارایه کرد و سپس فرمانده طارق و سیدعالم فریادی به نمایندگی از مردم پشغور صحبت نمودند. آنان ضمن تشکر از حضور رییس اجراییه به محل حاثده وضعیت را توضیح دادند و خواست‌های خود را نیز از رییس اجراییه و مسوولین مطرح کردند.

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در صحبت‌های خود ضمن همدردی و غم‌شریکی با آسیب دیدگان و اتحاف دعا به روح قربانیان حادثه برای مردم وعده سپرد که با تمام توان از آسیب‌دیده‌گان منطقه سیلاب زدهٔ پشغور حمایت می‌کنیم و با یکدیگر و همکاری باهم پشغور را دوباره می‌سازیم.

رییس اجراییه کشور بابت خسارات مالی و جانی سیلاب با مردم منطقهٔ پشغور ولایت پنجشیر ابراز همدردی و همنوایی نمود.

رییس اجراییه کشور ضمن قدردانی از اقدامات مردم، مسوولین حکومتی و مردم مناطق همجوار و رسیدگی به موقع به آسیب دیدگان گفت که رسیدگی به مردم در چنین مواقع از وظایف اصلی ما است.

رییس اجراییه کشور علاوه کرد که در هنگام وقوع حادثه همراه با رییس جمهور غنی در بروکسل بود و از همان‌جا مشترکا به نهادهای ذیربط هدایت دادند که از تمام امکانات دست داشتهٔ‌ خود برای رسیده‌گی به آسیب دیده‌ها و جلوگیری از حوادث احتمالی استفاده کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که از زمان وقوع سیلاب تا اکنون اقدامات لازم صورت گرفته است؛ اما هنوزهم مطالعات اساسی در باره شناسایی عوامل حادثه و احتمال تکرار حادثه صورت نگرفته است.

رییس اجراییه کشور وعده سپرد که به زودی یک هیئت متشکل از نهادهای مسؤول به رهبری وزارت انرژی و آب به ولایت پنجشیر سفر می‌کند تا به محل حادثه رفته و قضیه را مورد مطالعهٔ تخنیکی قرار دهد.

رییس اجراییه گفت که کمک‌های لازم به منطقه رسیده است و برای مردم توزیع می‌گردد. دوکتور عبدالله عبدالله گفت که جهت رفع نیازمندی‌های عاجل مردم و متضررین به وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هدایت داده تا مبلغ پنجاه هزار افغانی نقد به آنانی‌که خانه‌های خود را به صورت کامل از دست داده‌اند و مبلغ سی‌ هزار افغانی برای آنانی‌که قسما متضرر شده‌اند به صورت فوق‌العاده توزیع گردد.

رییس اجراییه کشور به والی و مسوولین ولایت پنجشیر هدایت داد که در هماهنگی با هیئت مرکز مشکلات، تهدید‌ها و نیازمندی‌های منطقهٔ سیلاب زدهٔ پشغور را در سه مرحله کوتاه مدت،‌ میان مدت و درازمدت به صورت اساسی بررسی نموده و جهت اقدام عملی به مرکز گزارش دهد.

دوکتور عبدالله عبدالله از همکاری مردم منطقه، پاسخگویی به موقع نهادهای دولتی و مسوولان محلی ولایت پنجشیر ستایش کرد.

قابل تذکر است که در اثر سیلاب شدید اخیر در منطقهٔ پشغور ولایت پنجشیر تعدادی جان‌های خود را از دست دادند و بیش‌تر از ۲۰۰ خانه مسکونی، ۸ کیلومتر سرک، بازار و دکان‌های منطقه، کانال‌های آب، زمین‌های زراعتی و پل و پُلچک‌ تخریب گردید.