اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به رویداد تاریخی امضای موافقت‌نامۀ صلح و تجدید تعهد ناتو به حمایت از افغانستان

Image Here
10 - حوت - 1398

سپیدار- کابل: ایالات متحدهٔ امریکا و طالبان، امروز (شنبه ۱۰ حوت) موافقت‌نامۀ صلح را در قطر به امضا رسانیدند.

در عین حال، ایالات متحدهٔ امریکا و سازمان ناتو با حضور وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو در کابل با نشر اعلامیۀ مشترکی با حکومت وحدت ملی، متعهد به ادامۀ پشتیبانی از دولت افغانستان به‌ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی شدند.

ما و مردم افغانستان امضای موافقت‌نامۀ صلح را یک رویداد تاریخی و مهم می‌دانیم و از آن استقبال می‌کنیم. دست‌یابی به این نتیجه که منازعۀ جاری از راه گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود، یک پیشرفت و دست‌آورد مهم است. مردم افغانستان از جنگ طولانی و ویرانگر به ستوه آمده‌اند و صلح عادلانه، پایدار، با عزت و سراسری را اولویت اصلی می‌دانیم.

از تلاش‌های ایالات متحدهٔ امریکا، متحدان بین‌المللی افغانستان و همکاری کشورهای منطقه در تسهیل و تسریع مذاکرات صلح و همچنان آشتی ملی در افغانستان قدردانی می‌کنیم. بدون همکاری صادقانه و کمک جامعۀ بین‌المللی و کشورهای منطقه هیچ پیشرفتی در پروسۀ صلح متصور نبود.

دبیرکل ناتو و وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در سفر خود به کابل تعهد سپردند که به همکاری و کمک با نیروهای امنیتی، مقابله با تروریسم و همچنان کمک به تحکیم و تقویت نهادها و زیرساخت‌های افغانستان تا برقراری صلح پایدار ادامه می‌دهند.

موافقت‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان، گام نخستین در راستای ختم جنگ جاری در کشور است. مرحلۀ سرنوشت‌ساز و تعیین‌کنندۀ مذاکرات، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش بس دایمی است که امیدواریم هرچه زودتر آغاز و نهایی گردد. ما در ریاست اجراییه و تیم ثبات و همگرایی، متعهد به‌معرفی هیأت متعهد، همه‌شمول، فراگیر و با صلاحیت در مذاکرات بین‌الافغانی هستیم. طرف‌ها باید به‌شرایط پیش آمده به‌حیث یک فرصت تاریخی بنگرند و منافع ملی را به خواست‌ها و مطالبات سلیقه‌یی، شخصی و گروهی ترجیح دهند.

طالبان باید از جنگ دست بردارند و ثابت سازند که به‌دنبال پایان منازعه و انتخاب مبارزۀ سیاسی و مسالمت‌آمیز هستند. آن‌ها باید تغییرات اجتماعی و واقعیت‌های جدید افغانستان را بپذیرند. افغانستان در دو دهۀ اخیر شاهد تحولات و دست‌آوردهای قابل توجهی بوده است و ما متعهد به حفاظت و صیانت از دست‌آوردهای ملی مردم افغانستان هستیم. ارزش‌های حقوق بشری، حقوق زنان، آزادی بیان، جامعۀ مدنی و نظام مبتنی بر ارادۀ مردم و جمهوریت معامله‌ناپذیر است. افغانستان به پیش می‌رود و فصل جدید سیاسی؛ فصل وحدت و همگرایی، تحمل و بردباری، آبادی و شگوفایی و تغییر و تحول می‌باشد.

دوکتور عبدالله عبدالله
رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

تازه ترین ها
  • Image Here

    ملاقات با جناب راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده‌ی امریکا

  • Image Here

    ناتو به حضور و همکاری با افغانستان تا برقراری صلح و ثبات پایدار ‍‍ ادامه می‌‌دهد

Latest Video