پالیسی‌های رسانه‌ای و محرمیت مرکزهای حمایوی و کارشیوۀ نظارت از کارکردهای کمیته‌های منع آزار و اذیت زنان تأیید شد

Image Here
01 - عقرب - 1398

جلسه کمیسیون عالی منع خشونت علیه زن امروز (چهار‌شنبه، 1 عقرب 1398) به ریاست دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در قصر سپیدار برگزار شد.

در این جلسه، نخست وزیر امور زنان گزارش مفصل از تحقق و عدم تحقق فیصله‌های قبلی این کمیسیون ارایه کرد. در گزارش آمده است که در سال روان 24 جلسه در مرکز و ولایت‌ها دایر شد. بخش بزرگ از فیصله‌های آن تطبیق شده است که شامل تهیه و تطبیق طرزالعمل‌ها، برنامه‌های جلوگیری از خشونت و اذیت و آزار زنان می‌باشد. عدم ارایۀ آمار دقیق از قضایای خشون و اذیت و آزار زنان در اداره‌ها و عدم رسیدگی به خشونت‌های حاد از سوی نهادهای عدلی و قضایی مشکلات این کمیسیون شمرده شد.

سپس پالیسی‌ محرمیت و پالیسی رسانه‌یی مرکزهای حمایوی مورد بحث قرار گرفت که هر دو پالیسی با توافق آرا تأیید شد. پالیسی محرمیت، محرمیت را برای زنان یک اصل اساسی شمرده که اثرات مستقیم بالای وضعیت زنان که متضرر خشونت‌ها شده‌اند و در مرکزهای حمایوی به سر می‌برند، دارد.

پالیسی رسانه‌یی با توجه به حقوق و آزادی افراد و همچنان آزادی رسانه‌ها تلاش کرده است روشی را در پیش بگیرد که از یک طرف هم رسانه‌ها به اطلاعات لازم دست یابند و از طرف دیگر پوشش رسانه‌یی چنان باشد که به قربانیان خشونت آسیب نرساند.

در پایان، کارشیوۀ نظارت از کارکردهای کمیته منع آزار و اذیت زنان در نهادها، طرح و مورد بحث قرار گرفت. مسؤولان وزارت امور زنان گزارش دادند که در آغاز سال روان به تمام وزارت‌ خانه‌ها و نهادهای دولتی مکتوب فرستاده‌اند تا کمیته‌های منع آزار و اذیت زنان را ایجاد و قضایایی مرتبط را ثبت و به مراجع مربوط راپور دهند. بر بنیاد این گزارش تنها 34 نهاد این کمیته‌ها را ایجاد کرده که 34 قضیۀ اذیت و آزار در آنها ثبت شده است. در گزارش آمده است که شماری از وزارت‌ها و نهادهای دولتی در این بخش همکاری نمی‌کنند.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور پس از شنیدن نظریات و پیشنهادهای اعضا به وزارت امور زنان و اعضای کمیسیون هدایت داد که هرچه عاجل با وزارت‌ها و نهادها تماس بگیرند و آمار و ارقام دقیق و همچنان نهادهای را که در این باره غفلت می‌کنند، تهیه نمایند تا در شورای وزیران در بارۀ آن تصمیم لازم اتخاذ شود.

تازه ترین ها
  • Image Here

    ملاقات با جناب راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده‌ی امریکا

  • Image Here

    ناتو به حضور و همکاری با افغانستان تا برقراری صلح و ثبات پایدار ‍‍ ادامه می‌‌دهد

Latest Video