اعلامیه ریاست اجراییه در پیوند به درگذشت علامه دکتور عنایت الله ابلاغ یکی از دانشمندان مشهور کشور

Image Here
31 - جوزا - 1398

از خداییم و به سوی خدا برمی‌‌گردیم

سپیدار-کابل: با تأثر و اندوه فراوان مطلع شدیم که علامه دکتور مولوی عنایت‌الله ابلاغ یکی از دانشمندان و فرهیختگان مشهور کشور داعی اجل را لبیک گفته و به لقاء الله پیوسته است. دکتور ابلاغ به خانواده عالم و روحانی مشهور کشور مولوی عبدالغنی مشهور به مولوی صاحب قلعه بلند تعلق دارد و از شخصیت‌های علمی و فرهنگی افغانستان و جهان اسلام به شمار می‌رود. دکتور ابلاغ در کنار کسب درجه عالی علم و تحصیل در مناصب و موقعیت‌های مختلف دولتی نیز ایفای وظیفه نموده است که از جمله می‌توان از عضویت ستره محکمه و ریاست دارالانشای شورای عالی قضا و وکالت در دوره سیزدهم مجلس نمایندگان از ولایت پروان نام برد.
دکتور ابلاغ در حوزه علمی و تدریس نیز کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته است. او به عنوان استاد در دانشگاه کابل، ازهر شریف و کویت شاگردانی زیادی را به جامعه تقدیم کرده است.
دکتور ابلاغ بخش زیادی از عمر خود را به تحقیق و پژوهش در حوزه علوم اسلامی اختصاص داد و کتاب‌ها، مقالات و سخنرانی‌های فروانی در این حوزه از خود به اهل علم و خرد به میراث گذاشته است. او یکی از علما و پژوهشگران مذهب حنفی نیز به شمار می‌رفت و کتاب مشهور او در باره امام اعظم و افکار و اندیشه‌های او یکی از آثار ماندگار و پربار در این عرصه است.
وفات این عالم جلیل‌القدر یک ضایعه‌ی جبران ناپذیر برای کشور و حوزه‌ی علمی به شمار می‌رود.
وفات ایشان را برای خانواده‌ی محترم ابلاغ، علما، دوست‌داران و مردم افغانستان تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند متعال برای او مغفرت و بهشت برین آرزو داریم.

دکتور عبدالله عبدالله
رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

تازه ترین ها
  • Image Here

    ملاقات با جناب راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده‌ی امریکا

  • Image Here

    ناتو به حضور و همکاری با افغانستان تا برقراری صلح و ثبات پایدار ‍‍ ادامه می‌‌دهد

Latest Video